Więcej o urządzeniach do drenażu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny to zabieg, którego rolą jest poprawa krążenia chłonki w organizmie. Masaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta w trzeciej dekadzie XX wieku – to zbiór przeróżnych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów pompujących oraz obrotowych, których siłę i częstotliwość fizjoterapeuta dopasowuje za każdym razem do kondycji zdrowotnej pacjenta oraz punktu masażu.
Sprzęt do drenażu limfatycznego – zabieg presoterapii bez pomocy masażysty
W ostatniej dekadzie w gabinetach fizjoterapeutów coraz częściej wykorzystywane są urządzenia do drenażu limfatycznego, które odtwarzają masaż wykonywany ręcznie. Taki sprzęt tworzą specjalne mankiety podzielone na komory, które zakłada się na obrzękłe kończyny dolne lub górne. Poprzez wtłoczenie powietrza w poszczególne przegrody rękaw naciska na kończynę, pobudzając tym samym krążenie chłonki. Jest sporo powodów do zastosowania zabiegu presoterapii. To zwłaszcza obrzęki oraz zastoje limfatyczne, zwyrodnienia stawów, jak również obrzęki powstałe w wyniku urazów bądź obrzęki pooperacyjne (np. po operacji mastektomii lub tarczycy). Wykorzystuje się go też w zabiegach natury estetycznej – wspomagająco w toku procesu odchudzania czy jako wsparcie w niwelowaniu cellulitu. Presoterapia jest też na co dzień stosowana w świecie sportu, przede wszystkim jako element regeneracji po zwiększonym wysiłku.
CarePump – aparaty do presoterapii do użytku domowego
Duże możliwości zastosowania urządzeń do presoterapii przysłużyło się mocno do rozwoju tych aparatów. Współcześnie osoby cyklicznie korzystające z tej metody terapii mogą wykonać zabieg w we własnym mieszkaniu, za sprawą mobilnych urządzeń Move8, Move6 i Move4 marki CarePump. Domowe urządzenia do masażu uciskowego tego producenta wyróżniają parametry zbliżone do sprzętu używanego w placówkach fizjoterapeutycznych. Cyfra w nazwie modelu świadczy o liczbie komór mieszczących się w rękawach – więcej przedziałów to efektywniejszy drenaż. Aparaty CarePump są stosunkowo lekkie i kompaktowe, dlatego bez problemu można zabrać je na wyjazd, przykładowo na zawody sportowe.
Co ważne, poddanie się zabiegowi presoterapii powinno być koniecznie ustalone z lekarzem. Nie rekomendujemy postanawiać o tym samemu, dlatego że występują przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego zabiegu (to m.in. stany zapalne czy niewydolność serca, które wskazane jest wcześniej wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]