Kłódka trzpieniowa czy na szyfr? Jak wybrać wytrzymałą kłódkę

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch podstawowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny będzie bębenek, włamywacz bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane są też kłódki wykonane ze stali (głównie nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.