Klinkier na elewację – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to rodzaj cegły ozdobnej, którą można użyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest obecnie tak chętnie stosowana w pracach wykończeniowych?

Klinkier – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się wysoką odpornością na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat stosuje się jako element wykończeniowy mieszkań oraz domów – mogą być użyte m.in. jako płytki elewacyjne wewnętrzne lub cegła na komin. Cegła dekoracyjna jest używana także na podokienniki, cokoły, naroża, a także pozostałe elementy budynków i doskonale zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo elegancko i nie jest podatna na negatywne czynniki atmosferyczne – śnieg, deszcz, promieniowanie słoneczne czy niską temperaturę. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc latami w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają również inne atuty – użycie naturalnego surowca sprawia, że są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe i klinkier na elewację

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła ozdobna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna zaakcentuje styl, w jakim utrzymane są pokoje – wspaniale będzie pasować do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Dobrej jakości płytki z cegły można kupić w wielu składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.