przetwory z warzyw, warzywa kiszone

Kiszonki z warzyw i nie tylko – przysmak ludzi z całego świata

Kiszonki są tak silnie związane z polską kuchnią, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański smakołyk, rzadko wykorzystywany w pozostałych rejonach świata. Jednak domowe kiszonki lubiane są nie tylko w całej Europie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.

Kwaszone przetwory z warzyw znane są nam od tysięcy lat

Historycy potwierdzili, że proces konserwowania żywności poprzez ich przechowywanie w soli, w solance lub w roztworze octu, stosowany jest przez ludzkość od ponad czterech tysiącleci. Technika ta prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość zawiesiny, w której jest ono zanurzone, utrudnia namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Paręset lat wstecz była to najlepsza metoda, by zwiększyć okres zdatności do konsumpcji warzyw, ryb oraz mięsa niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie pojawił się zwyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory warzywne od początku swojego istnienia znane są z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście nie jest przesadzone. Cechują się one m.in. sporą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z buraka cukrowego i koniczyny białej.

W innych państwach kiszone przetwory warzywne smakują odmiennie

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni w zasadzie na całym świecie, nawet w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Natomiast ogórki kiszone są tam chyba wyjątkowo lubianym dodatkiem do hamburgerów, hot-dogów oraz kanapek. W naszym kraju obok ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, pomidory, jak również owoce (np. śliwki), a niekiedy nawet śledzie.

Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwaśność. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się bazą albo ważnym dodatkiem do setek potraw narodowych. Trzeba pamiętać, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w oddalonych od siebie regionach świata, bo zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek przygotowany podług standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten wyprodukowany np. w Japonii.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]