Dlaczego warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej?

Jeśli szukasz literatury młodzieżowej, zobacz tutaj.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybiera głównie dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, w smartfonie albo na tablecie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, kiedy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I właśnie przez konieczność czytania klasycznych tekstów literackich dla licznych młodych ludzi czytanie dla zabawy jest dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści intrygujące młodsze pokolenie odbiorców

Licealiści nie nie powinni ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. W sprzedaży jest mnóstwo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy omawiają zagadnienia i opisują historie ciekawe dla młodego pokolenia odbiorców. Ta kategoria literatury zyskała własną nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka kreowana z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, groza czy romanse. Jednak wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń młodzieży. Książki te mówią zatem o zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, kontaktach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości i odkrywaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej pomaga licealistom poczuć, iż inni także mają podobne problemy w czasie dojrzewania.

Czy warto namawiać Lektura literatury dla nastolatków z biegiem czasu przynosi korzyści

Rekomendujemy proponować młodzieży interesujące ją powieści, gdyż spotęgowanie w nich pragnienia czytania dla rozrywki po czasie przynosi sporo korzyści. Dziecko, które często czyta posiada szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co zauważalnie upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Lecz czytanie o problemach innych ludzi w porównywalnym wieku to też sposób na lepsze poznanie siebie, prywatnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej wybiera historie o statkach kosmicznych lub wampirach nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu czerpać z nich uciechę!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa