Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

Niedrożność nosa u niemowląt to dość częsta, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im zalegający katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Gromadzący się katar może prowadzić do powikłań, a po zakażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, spływa po ściance gardła powodując podrażnienie. Żółtozielony, bakteryjny katar jest niebezpieczny dla płuc i oskrzeli.

Jak można odciągać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do nosa, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do wnętrza gruszki. Innym sposobem jest odciągacz na wdech rodzica. Aktualnie sporą popularnością cieszy się natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa do odkurzacza

Takie rozwiązanie może wywoływać zdumienie u większości rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejsza metoda niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu wydzieliny 0,9% roztworem soli. Po odciągnięciu kataru należy zadbać o nawilżenie błony śluzowej nosa dziecka uszkodzonej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza występuje w 3 wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).