Szkolenia dla administracji – ochrona danych osobowych

Pierwszym prawnym dokumentem w naszym kraju, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś określa ona ten termin oraz omawia, jak należy ich używać. Według ustawy dane osobowe to każde dane, jakie umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL, ale też te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o ewentualnych wyrokach, chorobach czy religii. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i przetwarzanie okazuje się banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują tylko danymi swoich współpracowników, pozostałe natomiast mają dostęp również do danych klientów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo istotne, bowiem po stwierdzeniu błędów GIODO może zasądzić dotkliwe sankcje – po pierwsze pieniężne, lecz w niektórych sytuacjach również więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów administrujących takimi informacjami – będą to na przykład specjaliści z archiwów, sekretariatów bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę wliczone są również broszury dydaktyczne, przez które uczestnicy szybciej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, kursanci otrzymują właściwe świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zwykle zamykane są w tym samym dniu.