Rzeźby z metalu – na placach, w parku i prywatnych posesjach

Jedną z pierwotnych form ekspresji artystycznej jest rzeźba. Pierwsze dzieła zaistniały już w okresie prehistorycznym i nieustannie towarzyszą ludziom w rozmaitych sferach naszej egzystencji. Widzimy je z reguły tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, kościołach oraz w galeriach, ale także w miejscach publicznych: na rynkach i ulicach, w gmachach firm, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie całkiem uzmysławiamy sobie, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na co dzień. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Figury z brązu w szkołach oraz urzędach

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą wysokie wartości estetyczne oraz artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako tło – na terenach ogólnodostępnych (choć nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane w parkach, w przydomowych ogródkach czy na ulicach, obecne są wszak w większości miast. Ponad to w szeregu przypadków można je zobaczyć również w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w biurach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Kto je opracuje?

Wspomniane powyżej przykłady dotyczą najczęściej ogromnych, nieruchomych dzieł. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to mniejsze dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład nagrody na laureatów turniejów, statuetki okolicznościowe czy popiersia na zamówienie. Inicjatorzy przeróżnego rodzaju turniejów sportowych albo imprez mają całkiem proste zadanie, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest dużym wydatkiem, a ich stworzenie należy po prostu powierzyć zawodowemu artyście.