Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Okna drewniane zabytkowe kupisz na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie korzystniej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna mocna strona, zaś na ich cenę w znacznym stopniu wpływa także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co sprawia, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który ma mnóstwo atutów, lecz wymaga częstych remontów, a poza tym łatwo go zepsuć. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – ten rodzaj okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Lokalizacja firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]