Pielęgnacja drzew – jak dbać o tereny zielone

Parki na osiedlach mieszkaniowych wymagają szczególnej pielęgnacji – drzewka trzeba regularnie przycinać, a utrudniające widoczność gałęzie usuwać. Kiedy konieczne jest frezowanie pni i kogo najlepiej wynająć do takich zadań? Jakiej pielęgnacji wymagają drzewa w miastach? Zachęcamy do zapoznania się z naszym mini-przewodnikiem.

Pielęgnacja drzew – cięcia techniczne i instalowanie wiązań statycznych

Cięcia korekcyjne, instalowanie wiązań elastycznych, rozdrabnianie gałęzi – wszystkie te czynności przyczyniają się do poprawy estetyki terenu zielonego, jak również bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie. Regularne przycinanie drzew w okresie ich wzrostu przynosi wiele korzyści – korona ładniej się prezentuje, a drzewo lepiej owocuje. O bardziej dojrzałe nasadzenia również trzeba się troszczyć – zainfekowane konary powinno się co jakiś czas usuwać, a wówczas drzewa będą prezentowały się nienagannie. Wycinka jest konieczna w przypadku, gdy gałęzie drzewa utrudniają widoczność. Interwencja specjalistycznej firmy jest potrzebna także po silnych wiatrach, kiedy połamane drzewa mogą zagrozić bezpieczeństwu ludzi.

Pielęgnacja drzew – kiedy konieczny jest ciężki sprzęt

Polskie prawo często jest nowelizowane. Wiele formalności zostało uproszczonych, jednak sama pielęgnacja parków wiąże się z ciężką pracą. Niejednokrotnie wycinka drzew wymaga użycia ciężkiego sprzętu, ale jest on potrzebny także w celu ujednolicenia terenu. Wtedy warto skierować swoje kroki do specjalistycznej firmy, która zajmuje się karczowaniem drzew. Jednym z najbardziej istotnych zabiegów jest frezowanie pni wykonywane już po ścięciu drzewa. Stworzone do tego celu maszyny rozdrabniają pozostałości po pniu. Zrębki drzew można z kolei wykorzystać na przykład jako surowiec energetyczny.