badania operatorów Bielsko, badania operatorów Bielsko Biała

Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i niezwykle wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują również zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe i testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Znaczenie ma dokładność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie umiała w wystarczająco szybki sposób reagować na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także zdolność do oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu, widzenia przestrzennego i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać tylko psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]