Budujesz dom? Zleć usługi geologiczne

Wznoszenie domu to trudne zadanie. Trudności pojawiają się jeszcze podczas planowania inwestycji. Poza sprawami formalnymi, powinniśmy wszak pamiętać o sprawdzeniu gruntu w miejscu, w którym planujemy wznieść obiekt. Bardzo ważne okazują się na przykład poziom wody w gruncie, rodzaj gleby oraz jej spoistość. Jak sprawdzić, czy grunt pozwala na wybudowanie budynku, czy też niezbędne są dodatkowe działania? Należy zlecić to geologowi, który po wykonaniu właściwych badań oceni celowość danej inwestycji. Jak jednak to wykona? Jak wyszukać specjalistę, który zaproponuje usługi geologiczne dobrej klasy?

Na czym polegają usługi geologiczne?

Początkowym etapem w przypadku usług geologicznych będzie zrobienie odwiertów. Umożliwia to pobranie cząstek gruntu i wód znajdujących się pod ziemią oraz ich następne sprawdzenie w laboratorium. Wyniki tych ekspertyz dużo mówią na temat tego, czy gleba umożliwia budowę budynku, czy też należy przeprowadzić jakieś prace. O tym, jak skonstruowana jest gleba na działce powiedzą też rezultaty sondowania statycznego oraz dynamicznego, czyli badań wykonywanych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Wszystkie rezultaty powinny znaleźć się w wykonanej następnie opinii.

Któremu specjaliście zlecić usługi geologiczne?

Powinniśmy przy tym pamiętać, iż takie badania mogą być wykonane tylko przez geologa posiadającego odpowiednie certyfikaty. By je otrzymać i mieć prawo świadczyć usługi geologiczne, należy ukończyć studia wyższe, a to oznacza, że korzystając z usług geologa mamy gwarancję, iż usługi geologiczne przyniosą wymierne skutki. Jeżeli poza tym ważna będzie dla nas również profesjonalna obsługa oraz niedługie terminy, dobrze poprosić o pomoc znajomych, którzy wcześniej zamawiali usługi geologiczne czy wyszukać opinie wcześniejszych klientów w sieci.