Badania psychologiczne kierowców. Kto musi się im poddawać?

Chcesz zlecić badania psychologiczne Bielsko? Zajrzyj tutaj

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie należy się bać. Komplet badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Uwzględniają m.in: ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, wirometr, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D i D+E. Przechodzić muszą je również osoby, które zamierzają wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Warto dodać, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je tylko raz.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]