Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Dalsze informacje o badaniach kierowców Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości, podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]