Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Więcej informacji o szalunkach Kraków

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większa część inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Najczęściej jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję scalają głowice ze stali bądź aluminium, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Podmioty cyklicznie parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują planujących postawić jeden obiekt i zespołów, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Kupno wszystkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby zupełnie odpowiedzialne finansowo . Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]