okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe znów popularne

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi budynkami. Często zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, wiejskich domkach oraz dworkach. Obecnie są one produkowane w szczególności z myślą o montażu w tego rodzaju, gdyż zastosowanie tego typu okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej montowane są także we współczesnych budynkach. Szczególnie, że dzisiejsze modele są równie wydajne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to swego rodzaju izolacja, która zabezpiecza pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach często dzielone są na cztery elementów – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i niegdyś służyły do wietrzenia wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zabytkowych – chociażby domach drewnianych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, muszą być wyprodukowane z właściwego drewna. Dotąd najchętniej wybierano sosnę oraz modrzew, jednak od niedawna ich twórcy wykorzystują również drewno egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są bowiem znacznie bardziej wytrzymałe na wpływ wody, powietrza oraz ekstremalnych upałów.

Lokalizacja firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]