Niezależnie od tego, czy stawiamy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem rozpoczynającym wznoszenie dużego osiedla, nie powinniśmy zapomnieć o niezbędnych w trakcie budowy pracach. Godne uwagi są między innymi badania gruntu. Co mają na celu badania gruntu? Jakie prace obejmują?
Badania gruntu – co się pod nimi kryje?
Badania gruntu to typ usług geologicznych, które stosowane są zarówno podczas planowania inwestycji budowlanej, jak i w czasie jej trwania. Stawiają sobie za cel poznanie właściwości gruntowych i wodnych obszaru, na którym ma zostać wzniesiony obiekt budowlany. W efekcie bez przeszkód można zacząć budowę w wybranym miejscu. Nie trzeba wówczas obawiać się, że wzniesiony budynek zapadnie się, bo parametry gruntowo–wodne były niewłaściwie. Poprawnie wykonane badania gruntowe pomagają określić strukturę warstw gruntu i jego właściwości hydrogeologiczne. Pozwalają także na ustalenie własności fizycznych i mechanicznych terenu, na którym mają odbyć się prace budowlane.
Badania gruntu – jakiego rodzaju czynności przeprowadza się w ich czasie?
Badania gruntu to wiele skomplikowanych czynności, wykonywanych jedynie przez bardzo doświadczone osoby o ściśle określonych kwalifikacjach. Najczęściej inicjowane są wierceniem geologicznym oraz sondowaniem geologicznym. W dalszej kolejności wykonuje się również laboratoryjne badania gruntu. Ostatnim etapem badań geologicznych jest w każdym przypadku przygotowanie dokumentacji na podstawie otrzymanych wyników badań. Chcąc przeprowadzić badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy bądź już w podczas jej trakcie, powinno się powierzyć je doświadczonym geologom, który mają ściśle określone uprawnienia. Tylko wtedy można być pewnym, że prace będą odpowiednio przeprowadzone, a uzyskane wyniki przedstawiają stan faktyczny. Na szczęście, obecnie odszukanie firm mających w swojej ofercie badania geologiczne, nie stanowi żadnego problemu. Znaczna część z nich to przedsiębiorstwa o doskonałej opinii.