Jeśli potrzebujesz silnika DC, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Sporo sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać stosuje silniki na prąd stały. Ogromne lub małe, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki odmieniły nasze życie, lecz przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.
Kto opracował i jakie podzespoły posiada silnik prądu stałego?
Rolą silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich opracowania, następujących usprawnień i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych innowatorów połowy XIX w., jak między innymi Thomas Davenport, Michael Faraday oraz Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze wirnika, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za dużą niezawodność oraz bezszelestne działanie.
Gdzie korzysta się z silników na prąd stały?
Stwierdzenie, że silniki na prąd stały są wykorzystywane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy również naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silników na prąd stały używają także hobbyści do realizacji własnych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.
O ile silniki DC o małej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od renomowanych światowych producentów.
Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]