ból kręgosłupa, ból pleców

Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami stopniowo staje się normalnością dla znacznego procenta populacji. Dziś nie jest to już dolegliwość, z którą borykają się jedynie ludzie w starszym wieku. Nikła aktywność fizyczna skorelowana z pracą biurową sprawia, iż bólu tego typu doświadczają także młodsze osoby.

Bólu kręgosłupa – o czym informuje?

Ból kręgosłupa może wynikać z wielu źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na wysokości klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też informować o powstawaniu chorób narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie inicjuje się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym, a także ból na wysokości łopatek często jest wynikiem przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł bądź mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego na ogół przestawianiem obiektów o sporej masie lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, bo ustępuje po wypoczynku, jednakże może on być sygnałem początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból pleców bywa też efektem różnych stanów zapalnych oraz obrażeń niejednokrotnie tak błahych, iż przypominamy sobie o nich dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Jak walczyć z bólem kręgosłupa?

Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i należy bezzwłocznie zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Zidentyfikuje on wstępnie rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności skieruje do właściwego lekarza specjalisty, który zaplanuje najlepszą formę terapii. Nie warto jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. O kręgosłup należy dbać nieustannie, także jeśli nie mamy z nim jeszcze problemów. Z tego też powodu doktorzy rekomendują pamiętanie o poprawnej postawie, m.in. podczas pracy przy komputerze, systematyczny ruch, jak również dbanie o odpowiednią wagę. Naprężone mięśnie grzbietu i szyi można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami stymuluje cyrkulację krwi i limfy oraz umacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe.

Lokalizacja firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]