Likwidacja blizn rogówkowych – co warto o tym wiedzieć?

Więcej szczegółów o likwidacji blizn rogówki znajdziesz w tym miejscu.

Oko jest delikatną częścią ciała i w licznych sytuacjach można je uszkodzić. W rezultacie różnych chorób lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem usunąć, dzięki laserowej korekty wzroku.

Blizny rogówkowe – jakie wywołują skutki?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niezwykle plastyczna i chociaż z reguły delikatne jej otarcia goją się samoistnie, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszej nieuwagi. Co powoduje tworzenie się blizn na rogówce? Są one na ogół następstwem przedostania się do oka ciała obcego, urazów np. oparzenia, skaleczenia i zadrapania lub różnych chorób (np. kiły). Lecz blizny na rogówce mogą wytworzyć się także w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje kilka innych symptomów, jak np. przekrwienie oczu, wrażliwość na światło czy uczucie bólu gałki ocznej, więc jeśli ich doświadczasz radzimy czym prędzej umówić się na konsultację z okulistą. Podczas szczegółowego badania określi on głębokość, rozmiar oraz pozycję blizn, a także poinformuje o metodach ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn na rogówce

Najczęściej wykorzystywaną dzisiaj procedurą likwidowania blizn rogówkowych jest PTK – zabieg przeprowadzany w sporej liczbie klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się też podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni trzeba stosować się skrupulatnie do zaleceń lekarza, nie przemęczać oka i terminowo pojawiać się na kontroli w wyznaczonym czasie.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]