Chirurgiczne usuwanie znamion to zabieg pozwalający rozpoznać złośliwy nowotwór skóry – czerniak. Które zmiany wycina się z pomocą lasera? Kiedy należy zapisać się na wizytę z lekarzem?
Usuwanie znamion chirurgicznie – sprawdź czy zmiana jest groźna
Nowotwory złośliwe skóry to groźne i częstokroć kończące się zgonem pacjenta choroby, które są powiązane wprost ze zbyt długą ekspozycją na promienie słoneczne. Dzisiejsza diagnostyka nowotworów skóry i dermatochirurgia – dział nauk medycznych parający się usuwaniem znamion skórnych, potrafią efektywnie uchronić pacjentów przed nowotworami, także tych złośliwymi. Istotne są bez wątpienia regularne badania i profilaktyka. Każdy z nas winien przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza dermatologa i zbadać podejrzane zmiany, np. przy pomocy badania dermatoskopowego. Jakie zmiany kwalifikują się do usunięcia? Usuwanie znamion przeprowadza się w przypadku pieprzyków, znamion melanocytowych, ale także naczyniaków czy narośli skórnych. Jeśli chcemy sprawdzić w mikroskopowym badaniu materiału tkankowego, czy dana zmiana (przykładowo przebarwienie posłoneczne), jest niebezpieczna oraz czy może przekształcić się w przyszłości w raka skóry powinno się wtedy przeprowadzić chirurgiczne usuwanie znamion.
Kiedy możliwe jest wykonanie laserowego usuwania znamion?
Kiedy z kolei można przeprowadzić laserowe usuwanie znamion? W takiej sytuacji to lekarz musi najpierw potwierdzić, że znamię nie ma charakteru złośliwego. Niestety usuwanie znamion wiązką lasera nie pozwala na wykonanie badania histopatologicznego. Zmiany często nie są także eliminowane w całości. Tymczasem podczas zabiegu chirurgicznego, znamiona skórne są wycinane z niewielkim marginesem, a następnie badane histopatologicznie. To obecnie najlepszy sposób rozpoznania nowotworu skóry. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa około czterdzieści pięć minut. Po usunięciu zmiany należy codziennie odkażać ranę. Szwy zdejmowane są po dwóch tygodniach od zabiegu.