urologia kraków

Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

U szeregu pacjentów badanie u urologa powoduje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie pewne objawy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Udaj się do urologa!

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele przeróżnych objawów, które często są lekceważone przez chorych w nadziei, że same ustąpią. Na które więc oznaki należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na konsultację z urologiem? Są to przede wszystkim jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli obecność w nim ropy albo krwi, jego spienienie bądź ciemna barwa, ale też przerywany strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy bywają również mniej wyraźne, przykładowo ból w okolicy podbrzusza bądź pleców, obrzęk stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni powinni udać się do niego jeśli mają problemy z utrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy gdy zauważą zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba przy okazji zaznaczyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do poradni urologa celem przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), uzyskania porady odnośnie wazektomii, jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (a więc usunięcie nerki), plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]