Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Uzupełnij swoją wiedzę o biopsji prostaty.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci oraz rozmiaru do kasztana jadalnego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć groźne zmiany nowotworowe. Powinno się podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, a także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. By natomiast mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który zazwyczaj trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki i zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]