Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które stosują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do szybszego spłacenia należności. Oprócz tego jest to także doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących nowych form sfinansowania kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O jakich zasadach muszą wiedzieć firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? Jak uniknąć możliwych trudności związanych z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla biznesu

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem rozmaitych typów umów, a cesja długów będzie jedynie jego częścią. Polega on na wykupieniu zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy doradztwo biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce rzutują postanowienia prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak wybrać najlepszy faktoring dla firm?

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy bardzo zróżnicowane. Chcąc uniknąć pomyłek, których rezultatem mogą okazać się poważne problemy, musimy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy odpowiednie kwalifikacje, a tych nierzadko po prostu nie posiadamy. Z tego względu znalezienie oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, jednak najczęściej okazuje się, iż w ten sposób unikniemy problemów.