Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Zainteresowany Krajowym Systemem Faktur? Skieruj się tu.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ujednolicona struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, z kolei dla właściwego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest w pełni klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednolity format sprawia, że obojętnie którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat), nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz szybciej dostaną zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, od towarów i usług oraz dochodowego. Co ważne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]