Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

System bankowy SWIFT - poszerz swoją wiedzę!

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z filarów sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

Co jest najważniejszą zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego typu. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie wykorzystywane są także przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, obecnych w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]