Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Kup obrączki Kraków

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich oddania, wierności i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak niedużo osób wie. I chociaż uprzednio bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w wielu krajach, jak na przykład w USA, w Turcji, we Francji albo w Iranie, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki razem, jakkolwiek tradycja powiada, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej delikatnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak żelazo lub stal), które reprezentowały siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się głównie platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Owszem, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch gatunków złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą też często usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]